ارمغان سلامتی

سلامتی بزرگترین نعمتی است که در اختیار بشر قرار دارد زیرا بدون آن بهره بردن از سایر نعمت ها امکان پذیر نیست. سلامت انسان همانند سایر نعمات خداوندی با تلاش وکوشش در اختیار شخص قرار می گیرد.کسی که بخواهد جسمی سالم وروحی شاداب داشته باشد باید با برنامه ریزی مشخص، پیروی از قواعد سلامت و پی گیری همه جانبه به این هدف خود نائل شود.

انسان موجودی است پیچیده وعوامل زیادی بر روح وجسم وی تأثیر می گذارند. شناخت تمام این عوامل همیشه امکان پذیر نیست اما به هرحال می توان با هوش ودرایت وبا بهره بردن از تجربه های خود و دیگران میزان سلامتی را به حداکثر رساند وروزهائی شاد و شب هائی راحت را سپری نمود.

 


خوردن وآشامیدن بیش از حد، سیگار کشیدن، کار وتفریح بی موقع، کم خوابی و پرخوابی و بسیاری از عادت های غلط دیگر عواملی درکاهش سلامت ما هستند با کنارگذاردن آن ها به طول عمرخود می افزائیم.

 


همه می دانند که بهداشت روشی مهم در جلوگیری از بیماری ها است ولی متاسفانه وضعیت بهداشتی ما در جایگاه مطلوبی نیست. رعایت بهداشت فردی شامل شستن دست ها قبل از خوردن غذا، استحمام به موقع، شانه زدن موها، مسواک زدن ونخ کشیدن دندان ها ، پوشیدن لباس های تمیز و موارد دیگر می تواند کاهشی فوق العاده در بیماری ها به وجود آورد.

 


رعایت بهداشت محیط توسط افراد و ارگان های مسئول از اهمیت زیادی برخوردار است. دفع بهداشتی زباله ها، ایجاد توالت های بهداشتی و نگهداری صحیح از آن ها و... از سلامت عمومی محافظت می نماید.پایه سلامتی هر فرد روح اوست. داشتن روحیه سالم، شخصیت پایدار و ذهن قوی از اصول خوشبختی بشر است. باید به خود و دیگران کمک کنیم به حداکثر سلامت عقل و روان دست یابیم.این امر با احترام به خویشتن و دیگران و تلاش برای حفظ آرامش درخانواده و جامعه میسر می شود.سلامت خود و دیگران را جدی بگیریم و برای رسیدن به آن جدی باشیم.

به معاینات مرتب دوره توسط پزشک ودندانپزشک اهمیت دهیم:

بسیاری بیماریها در مراحل اولیه شکل گیری به خوبی قابل درمان هستند ولی اگر پیشرفت کنند و توسعه یابند امکان جلوگیری و بهبود آن ها بسیار کمتر می شود. بسیاری از سرطان ها در مراحل اولیه قابل درمان هستند ولی اگر دیر متوجه آن ها شویم عواقب بدی در پی دارند. مراجعه مرتب ودوره ای به پزشک و دندانپزشک بهترین راه برای جلوگیری به موقع بیماری ها است. کنترل فشار خون، قند خون، چربی و ...  می تواند به ما کمک کند تا با بروز کمترین نشانه ای به درمان بپردازیم و بهبودی خود را به سرعت به دست آوریم.تحرک یکی از نشان دهنده های حیات است و هرچه تحرک در یک موجود بیش تر باشد سلامت وی بیش تر مشخص می گردد. روش زندگی دوره زمانه ما تحرک طبیعی را از ما گرفته است و هر روز این مسئله بیشتر و بیشتر می شود. بنابر این باید با ایجاد تحرک در زندگی نشاط و شادابی را برای خود واطرافیانمان به ارمغان بیاوریم. انجام ورزش های منظم، پیاده روی، کوه نوردی، شنا و... علاوه بر بالابردن روحیه وکاهش استرس جسم ما را سالم وقوی می نماید.

 

استرس زیربنای بسیاری از مشکلات جسمی وروحی ما است. با دور کردن خود از استرس ها می توانیم لحظاتی شاد وسالم داشته باشیم.