تبلیغات
ارمغان سلامتی - ویروس آنفلوآنزا به معده هم حمله می کند

ارمغان سلامتی

گاهی اوقات برخی افراد علائم آنفلوانزای معده با آنفلوآنزای تنفسی اشتباه می گیرند در حالی که این دو بیماری از هم مجزا هستند. ورم معده و روده یا «گاستروانتریت» ویروسی که اغلب با عنوان «آنفلوآنزای معده» نامیده می‌شود، یک عفونت شایع است که می‌تواند موجب اسهال، حالت تهوع و استفراغ شود.

آنفلوآنزا همانطور که در ریه جا خوش می‌کند و تب و لرز و درد و عفونت به همراه دارد، می‌ تواند سر از معده هم درآورد و تبدیل به یک بیماری پردردسر شود. آنفلوآنزای معده نام ساده بیماری «گاسترو انتریت» است كه با هجوم ویروس ‌ها یا باكتری‌ ها به معده و روده شروع می ‌شود. گرفتگی عضلات در شکم، دل درد، تهوع، استفراغ از علائم آنفلوآنزای معده هستند. در برخی موارد نیز ممکن است فرد دچار تب، سردرد و تورم غدد لنفاوی شود و بسته به نوع میکروب این علائم ظاهر می شوند.

در موارد شدید اسهال منجر به کم آبی شدید بدن می شود؛ همراه با علائم گودی زیر چشم، سبکی سر، خشکی دهان، عدم کشش طبیعی پوست، ادرار و اشک کم. 

آنفلوآنزای معده به سرعت گسترش می یابد و می تواند تمام اعضای یک خانواده و محیط های مثل کلاس درس را تحت تاثیر قرار دهد. در این میان برخی از مواد غذایی ممکن است معده را تحریک کرده و منجر به اسهال و استفراغ شود. مواد لبنی مثال خوبی در این باره است. برخی نیز به غذاهای دریایی واکنش های شدید نشان می دهند.

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد

مبتلایان به آنفلوآنزای معده با علائم ضعف و سرگیجه دچار کم آبی بدن شده اند و در صورت بروز علائمی از این قبیل باید به پزشک مراجعه کنند: وجود خون در استفراغ یا مدفوع، کم شدن حجم ادرار، احساس تشنگی شدید، دهان خشک، تب، شکم متورم و یا درد در قسمت سمت راست و پایین شکم، طول کشیدن استفراغ برای بیش از 48 ساعت.

چرا معده به این روز می ‌افتد؟

به غیر از ویروس ها، انگلها و باکتریها، چیزی كه باعث انتقال آنفلوآنزای معده می ‌شود، رعایت نكردن بهداشت است. اگر كسی در اطراف شما به این بیماری مبتلا باشد، ممكن است از طریق دست دادن با شما بیماری ‌اش را منتقل كند و علائم یك تا 3 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شود. این بیماری به‌ شدت مسری است و حتی بعد از بهبود نشانه ‌های بیماری، تا 2 هفته احتمال سرایت آن به دیگران وجود دارد. بنابراین نخستین قدم برای آنكه معده دچار این ویروس ‌های پردردسر نشود، این است كه به‌طور مرتب دست هایتان را بشویید. میوه ‌ها و سبزیجات را به دقت بشویید و ضدعفونی كنید. آبی را كه از سلامت آن مطمئن نیستید ننوشید. غذاهای نیم پز مثل استیك، همبرگر و... نخورید. لبنیات غیرپاستوریزه ننوشید. اگر هم خودتان دچار این بیماری شدید، برای اینكه دیگران را مبتلا نكنید، بعد از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست ‌هایتان را به دقت بشویید.

اقداماتی برای پایان بیماری

آنفلوآنزای معده درمان خاصی ندارد و فقط باید منتظر پایان دوران بیماری بود. نخستین و مهم ‌ترین كاری كه در هنگام ابتلا به آنفلوآنزای معده باید انجام دهید، استراحت است. حتی اگر مشكلی از این بابت نداشتید، باز هم باید استراحت كنید و تا حد ممكن بخوابید.

مایعاتی كه دارای املاح هستند بنوشید. مثل دوغ، سوربیتول و شربت قند. اما به هیچ عنوان از مایعات ترش مزه یا مایعات گازدار استفاده نكنید.

برخلاف سایر بیماری ‌ها كه معمولا برایشان خوردن میوه تجویز می‌ شود، در این مورد باید دور همه میوه‌ ها را خط بكشید. آنفلوآنزای معده، سیستم گوارشی شما را در وضعیت حساسی قرار می‌دهد كه تحمل هضم و دفع میوه ‌ها را ندارد.

برای درمان سردرد و معده دردتان، می ‌توانید مصرف دارو را با مشورت و تحت نظر پزشك انجام دهید.


منبع: آوای سلامت، تبیان