تبلیغات
ارمغان سلامتی - از بلوغ دختران چه می دانند؟

ارمغان سلامتی

پدر و مادرها باید با شروع علایم بلوغ اطلاعات لازم را به آرامی و با مهربانی به فرزندشان بدهند و به آنها خبر بدهند که بلوغ اتفاق خوب و مبارکی است. نحوه صحبت کردن با بچه‌ها خیلی مهم است و باید طوری با آنها صحبت کرد که نترسند و بدشان نیاید. سعی کنید لبخندی به لب داشته باشید و با عصبانیت و تحکم با آنها صحبت نکنید.

احساس روز اول شروع بلوغ خیلی مهم است و تا آخر عمر با افراد باقی میماند و ممکن است باعث شود آنها از زن بودن یا مرد بودنشان احساس خوبی داشته یا نداشته باشند. برای اینکه این دوران به خوبی طی شود، برای فرزند تازه‌بالغ‌تان جشن بگیرید و به او هدیه‌ای ماندگار بدهید.

بلوغ دختران  معمولا در سنین 9 تا 13 سالگی اتفاق می افتد، اما دخترانی هم هستند که زودتر و یا دیرتر بالغ می شوند. هورمون هایی مانند استروژن، فرآیند بلوغ را انجام می دهند.  

برخی از تغییرات بدن را که طی دوران بلوغ در دخترها رخ می دهد، برایتان بیان می کنیم.

1- موهای جدید

دخترخانمی ممکن است متوجه شود که در مناطقی از بدن که هیچ وقت مویی وجود نداشت، حالا مقداری مو رویش کرده است، مناطقی مثل زیر بغل، پاها و ... .

در ابتدا این موها روشن و نازک هستند، اما با گذشت زمان تیره و ضخیم می شوند.

2- رشد قدی

در طی دوران بلوغ، رشد قدی ادامه می یابد. در برخی، رشد به سرعت اتفاق می افتد که به نام "جهش ناگهانی رشد" خوانده می شود. این جهش رشد، بین سنین 9 تا 11 ساله دیده شده است.

افرادی که دارای این فوران رشد هستند، هر سال حدود 10 سانتی متر افزایش قد خواهند داشت. اما مثل بقیه موارد بلوغ، رشد ممکن است سریع و یا کند باشد.

3- رشد سینه

در دوران بلوغ سینه ها بزرگ می شوند. اگر یکی از سینه ها کوچکتر از دیگری باشد، جای نگرانی ندارد، زیرا بعد از مدتی هر دو سینه به یک اندازه خواهد شد.

4- مراقبت از پوست

اگر پوستتان، جوش زد، نگران نباشید. حدود 85 تا 90 درصد افراد در سن بلوغ، جوش می زنند. در واقع، زدن جوش جزء اولین علائم دوران بلوغ می باشد. این جوش ها ممکن است روی صورت، بالای سینه و یا پشت دیده شوند.

معمولا جوش های دوران بلوغ، با اتمام این دوران، از بین خواهند رفت.

5- افزایش تعریق

اگر خیلی عرق می کنید، این را بدانید که شما اولین نفری نیستید که از این موضوع رنج می برید.

ناگهان در طی دوران بلوغ، 2 تا 4 میلیون غده عرق در بدن فعال می شوند. هنگامی که عصبانی می شوید و یا در محیط گرمی قرار می گیرید، بیشتر عرق می کنید.

تعریق بیشتر در زیر بغل صورت می گیرد. اگر می خواهید از بوی بد عرق خلاص شوید، به طور مرتب حمام کنید و از مواد ضدتعریق مثل مام استفاده کنید.

6- ترشحات

در طی دوران بلوغ، ترشحات واژن دیده می شود. این ترشحات به رنگ زرد یا سفید است.

اگر خارش، بوی بد و یا ناراحتی در واژن داشتید، با مادر خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.

7- تغییر شکل بدن

دختران در مقایسه با پسران، دارای چربی بدن بیشتری هستند.

در طی دوران بلوغ، ممکن است متوجه شوید که بدنتان دارای چربی های بیشتری نسبت به قبل است.

در ابتدا، ممکن است متوجه چربی شکم شوید. اما بعد از مدتی، کمر کوچکتر و باسن و ران ها بزرگتر خواهند شد.

8- عادت ماهیانه

خون ریزی ماهانه، در سنین 9 تا 16 سالگی رخ می دهد. در این دوران، باید بهداشت را کاملا رعایت کنید و همیشه نوار بهداشتی همراه خود داشته باشید. فاصله هر دوره عادت ماهیانه 35-25 روز، طول دوره حدود 10-5 روز می باشد. که این زمان ها در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. در ضمن حدود 2 سال از اولین عادت ماهیانه زمان می برد تا فاصله و طول دوره نظم بگیرد. حتما از همان ابتدا تاریخ شروع هر عادت ماهیانه خود را در یک تقویم یا دفترچه یادداشت ثبت کنید.

اضطراب عادت ماهیانه:

عادت ماهیانه ممکن است در برخی موارد با اضطراب در میان دختران همراه شود، در جوامع و خانواده هایی که آموزش جنسی الزامی به نوجوانان ارائه نمی شود، اولین عادت ماهیانه ممکن است با تغییراتی نادرست از جنسیت، اعتقادات مذهبی و یا احساس طرد شدگی و سردرگمی در دختران همراه شود. نوجوان ممکن است تصور کند که عادت ماهیانه که معمولا همراه با ضعف و درد نیز هست نوعی بیماری است، به ویژه آنکه برخی از دختران در این دوران دستخوش اختلالات خلقی ملایم هم می شوند، بی حوصله، گوشه گیر و عصبی و یا بهانه جو و پرخاشگر می شوند. تمام این نشانه ها ممکن است نوجوانی که تجربه و یا اطلاعات کافی در باره عادت ماهانه ندارد را دچار اضطراب کند. از همین رو بسیار ضروری است که از پیش برای تجربه عادت ماهیانه دارای آمادگی باشد و بداند که چگونه باید با آن روبرو شود و یا معنای این رخداد در بلوغ برای وی چیست. همچنین در مورد عادت ماهیانه تصورات و باورهای غلط نیز می توانند مشکل زا باشند، مثلا اگر دختر نوجوان عادت ماهیانه را دورانی بداند که در آن نجس و ناپاک است و از برخی فعالیت های اجتماعی منع شود می تواند تاثیرات منفی در ساختار شخصیت وی بگذارد. عادت ماهیانه در دختران سرآغاز توجه جدی تر به جنسیت هم است، دختران در این سن به نشانه های بلوغ در بدن خود توجه بیشتری نشان می دهند.  این توجه به جنسیت سبب شود تا اثر تاثیرات محیط خانواده در جهت یابی های جنسی نوجوان دستخوش تغییرات ناخواسته ای شود. مثلا در خانواده ای که دختر خانواده را همچون پسر بار آورده اند و یا از وی خواسته اند که نقش های پسرانه را ایفا کند، دوگانگی یا بحران جهت یابی جنسی ممکن است به درازا بکشد و یا سبب در هم آمیختن نقش های جنسی شود.

9- مراقبت از دندان ها

در دوران بلوغ، هورمون های اضافی در بدن موجب بروز مشکلاتی در دهان می شوند. لثه ها ممکن است حساس‌تر و متورم شوند.

لذا باید همیشه مسواک بزنید و بعد از غذا، با نخ دندان لای دندان هایتان را تمیز کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان باعث جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان، بیماری های لثه ای و دیگر مشکلات می شود.

10- تغذیه مناسب در دوران بلوغ

نوع تغذیه طی دوران بلوغ، به دلیل افزایش رشد شدید کودک، افزایش نیاز به مواد غذایی و ویتامین‌ها، تغییرات هورمونی، تغییر عادات و روی آوردن به بعضی رژیم‌های غذایی خاص، بسیار مهم است، زیرا تأمین رشد مناسب عضلات و اندام‌ها می‌تواند سلامت آینده کودک را در سنین میان‌سالی و پیری تأمین کند.

** رژیم غذایی سالم و مناسب، شامل صرف وعده‌های غذایی به موقع، به‌خصوص صبحانه است. بر این اساس، مصرف لبنیات کم‌چرب، گوشت، حبوبات، سبزیجات سبز و میوه‌ها پیشنهاد می‌شود.

** خوردن مواد خیلی شیرین و خیلی شور یا خیلی‌ترش، نامناسب است، به همین دلیل مصرف تنقلات که می‌تواند اشتهای کودک را نسبت به غذای اصلی کاهش دهد، توصیه نمی‌شود.

** از طرف دیگر مصرف فست‌فودها که از منابع پروتئینی و ویتامین‌ها غنی نیست و کالری بالایی هم دارد نیز به عنوان غذای اصلی نوجوانان توصیه نمی‌شود.

** از مواد غذایی لازم برای نوجوان، مصرف شیر، حداقل دو لیوان در روز و مصرف پنیر، کشک و ماست است.

** در میان‌وعده‌های نوجوانان می‌توان مصرف میوه‌ها را توصیه کرد و آجیل خام مانند پسته خام و کشمش و انجیر و برگه‌های خشک شده نیز به دلیل داشتن روی، کلسیم و میزان کمتر آهن، کمک‌کننده است.

** مصرف گوشت، حداقل یک وعده در روز ضروری است و به خانواده‌ها توصیه می‌شود که مصرف ماهی را به صورت آب‌پز در وعده‌های غذایی نوجوانان قرار دهند. گوشت قرمز به عنوان مهم‌ترین منبع آهن بوده و با توجه به این‌که منبع پروتئین است، در وعده‌های غذایی نوجوانان لازم است و در صورتی که امکان اقتصادی تهیه گوشت برای خانواده فراهم نباشد، می‌توان از حبوبات، سویا، مرغ و ماهی برای تأمین نیاز نوجوان سود برد.

** خودداری از مصرف کربوهیدرات‌ها و چربی‌های بیش از حد نیاز کودک، مهم است، زیرا ممکن است این عادت در دوران بلوغ به سنین بعد از آن نیز ادامه یابد و باعث ایجاد چاقی در سنین بالاتر شود.

** مصرف تخم‌مرغ با توجه به ارزش بالای غذایی تخم‌مرغ، پیشنهاد می‌شود و می‌توان از این ماده غذایی، به صورت روزانه استفاده کرد. بهتر است این ماده غذایی به صورت کاملاً پخته مورد استفاده قرار گیرد.

** مصرف سبزیجات رنگی مانند هویج، اسفناج، کاهو و مصرف مرکبات و دیگر میوه‌ها توصیه می‌شود.

** خواب و استراحت کافی بسیار مهم است و بیدار ماندن طولانی و شبانه، مضر و ورزش‌های سالم و گروهی برای رشد عضلات پیشنهاد شده و در برنامه فعالیت‌های روزانه وی لازم است.

** پایش رشد و فرآیند بلوغ نوجوان در این سن مهم است تا با پیگیری روند رشد وی، از افزایش کافی و کامل آن اطمینان حاصل کرد.

** در صورتی که شک به کم‌خونی، کمبود ویتامین D یا دیگر مشکلات از سوی پزشک احساس شود، می‌توان از تست‌های آزمایشگاهی لازم برای تشخیص این موارد، سود برد.

توصیه هایی برای دختران نوجوان

در دوران بلوغ ممکن است، یک نفر را در زندگی ملاک زیبایی قرار دهید (مثلا یک بازیگر را) و سعی کنید شبیه او شوید. ولی ممکن است شما شکم داشته باشید و ظاهر شما شبیه او نباشد. این یک امر طبیعی است، ظاهر و باطن همه افراد با هم متفاوت است. این تفاوت ها باعث شیرینی زندگی می گردد. پس، بهتر است به جای آنکه خود را (از نظر ظاهر) شبیه یک نفر کنید، ورزش کنید و عادات صحیح غذایی داشته باشید و وزن خود را متعادل نمایید.

همچنین در طی دوران بلوغ، تغییرات بدنی و احساسی رخ می دهد و شما سئوالات زیادی را خواهید داشت. بنابراین با مادر، خواهر بزرگتر از خود، خانم های نزدیک و مطمئن خانواده و مربی بهداشت یا معلم خود در این رابطه صحبت کنید و نگران نباشید.

ویژگی های نوجوانی:

برخی از مردم تصور می کنند که نوجوانان دمدمی مزاج، افراط گرا، بی بند و بار، پیرو مد و یا شورشی هستند در حالی که تمام این خصائص بخشی از بحران بلوغ محسوب می شود. در واقع نوجوان در این دوران بطور دائمی در حال تغییر و تکامل است از همین روست که ممکن است دیدگاه های متفاوت و متعارض در هر دوران نسبت به موضوعات یکسان از خود نشان دهند و یا حالات روانی متفاوتی داشته باشند، گاهی بسیار پر شر و شور و گاهی آرام و درونگرا.

درهمین دوران است که نوجوان باید با یکی از مهمترین بحران های روانی زندگی خود رو در رو شود: بحران بلوغ.

بحران بلوغ، بخشی از خصیصه طبیعی این دوران انقلابی است که اگر نوجوان موفق شد به خوبی با آن رو در رو شود و از پس آن بر آید در مرحله جوانی با مشکلات کمتری روبرو خواهد شد.

انقلاب جسمانی و روانی:

نوجوانان در طول چند سال بارها تغییر می کنند نه تنها از نظر جسمانی بلکه همچنین از نظر روانی.

دگرگونی های جسمانی و روانی با ترشح غده های جنسی آغاز و با ترشحات سایر غدد نظیر هیپوفیز و فوق کلیوی تکمیل می شود. متابولیسم انقلابی، ماهیچه های قوی، رشد استخوان ها، رشد سریع تر ساق های پا به نسبت بالا تنه، حجم قلب به دوبرابر افزایش می یابد که همزمان با بالارفتن فشار خون است. اما رشد مغز به نسبت دوران کودکی چندان سریع نیست و بسیار ناچیز جلوه می کند. این مرحله را جدی بگیرید تا در آینده فرزندتان بتواند نقش مهمی در زندگی خود داشته باشد.

علاوه بر این لازم است با عادات و روش هایی که نوجوانان معمولا در این زمان در پیش می گیرند آشنا باشید تا مواجهه با آنها شما را غافلگیر و یا دلخور و ناراحت نکند.

محدودیت ارتباطات

فرزندی كه زمانی درباره  همه چیز با شما سخن میگفت وقتی به سن بلوغ رسید، حرف كمتری برای گفتن دارد. او به پرسشهای شما خیلی كوتاه پاسخ می گوید. دیگر رازهایش را با شما در میان نمی گذارد و بیشتر مایل است با همسالان خود در ارتباط باشد.

تمایل تنها بودن درمنزل

نوجوانان تمایل دارند بیشتر وقت خود را در اتاقشان به تنهایی بگذرانند. شاید این حالت  دلیل این است كه نمی خواهند با والدینی كه مسایل آنها رادرك نمی كنند مواجه شوند. یكی دیگر از دلایل علاقه به تنهایی در نوجوانان این است كه دراین سنین نیاز  خواب بیشتری دارند و در روزهای تعطیل اغلب تا قبل از ظهر از خواب برنمی خیزند. تغییر دیگری كه در این سنین روی می دهد نیاز به داشتن حریم خصوصی است. والدین باید به این حقوق نوجوانان احترام بگذارند.

افزایش پافشاری، ایرادگیری و مقاومت

  كودكان آرام، خجالتی و كم حرف ممكن است در نوجوانی پرحرف شده و باشجاعت و سماجت به دفاع از ایده های خود برخواسته و حتی از خواسته های شما سرپیچی كنند. اگر این روحیه با بی ادبی، پرخاشگری و توهین همراه نباشد آنرا طبیعی تلقی كنید. اگر شما لباسی را دوست نداشته باشید او آن را می پوشد تا ثابت كند كه تصمیم گیرنده اصلی اوست.

خودپندارى نامساعد

معمولاً نوجوانان این دوره را با خودپندارى نامساعد سپرى مى كنند، زیرا نسبت به خود، نظر مثبت دارند، ولى به دلیل آن كه محیط اجتماعى با آن ها برخورد مناسب ندارد، آن ها را تحقیر مى كند و مرتب تغییرات بدنى شان را به تمسخر مى گیرد، نوجوانان از هرگونه تشویق و تمجیدى محروم مى شوند و این به تدریج، سبب لطمه دیدن آن ها و خودپندار یشان مى شود و در این صورت، نسبت به خود نظر منفى پیدا مى كنند و عزّت نفس خود را از دست مى دهند.

مشکلات رفتاری نوجوان را می‌توانید به بی‌نظمی در پرورش کودکان توسط والدین و مسائلی که می‌تواند به تمام معنا دشوار باشد، بیفزایید. شما به‌عنوان پدر یا مادر، چگونه این دوران بالقوه آشفته که برای رفاه خود شما و فرزندتان از اهمیت خاصی برخوردار است را مدیریت می‌کنید؟ عقل سلیم می‌گوید پیشگیری همیشه بهترین گزینه است. اگر بتوانید محیطی ایجاد کنید که احتمال ایجاد مشکلات رفتاری نوجوانان را کاهش دهید، به‌طور حتم ایده‌آل‌ترین راه را برگزیده‌اید.

چند توصیه به والدین

- نقش پدرى یا مادرى خود را به خوبى ایفا كنید. نقش ها متقابل باشند و پررنگى یكى بر دیگرى غلبه نداشته باشد.

- شیوه پرورش و تربیت قاطعانه داشته باشید.

- سعى كنید همیشه آرامش را در خانه فراهم سازید.

- مشاور خوبى براى كودكتان باشید.

- هنگام خطا از كودكتان او را مورد سرزنش قرار نداده و تنبیه نكنید بلكه به او بفهمانید كه كارش اشتباه بوده.

- بسیارى از مسائلى كه كودك در آن كنجكاوى مى كند به سؤالاتش پاسخ درست و منطقى بدهید.

- تفریحات و سرگرمى هاى كودكتان را افزایش داده و اجازه دهید با دوستان سالم رفت و آمد كنند چون این دوستان در آینده مى توانند دوست دوره نوجوانى شان شوند.

- شاد و سرزنده باشید. حتى اگر فاصله سنى زیادى با فرزندتان دارید نگذارید این فاصله شما را از هم دور كند.

- بپذیرید كه دوران عوض شده و حالا باید خود را براى پذیرش برخى مسائل آماده كنید.

وقتى كه شما به عنوان والدین توانستید خود را بشناسید و نیروهاى درونى خود را بسازید قادر خواهید بود والدین خوب و مشاورى دلسوز براى كودك امروز و نوجوان فردایتان باشید.


منبع: تبیان