تبلیغات
ارمغان سلامتی - توصیه‌های ساده و کم‌خرج برای سلامت جسم و روان

ارمغان سلامتی

متخصصان، بهبود سلامت جسم و روان را با رعایت فاکتورهای مختلفی مرتبط می‌دانند که انجام حرکات یوگا، کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها و چربی و همچنین رفع استرس از آن جمله است. در برخی از مواقع افراد با مراجعه به متخصصان به دنبال یک راهکار ساده برای بهبود سلامتی‌ خود هستند. با این فرض که فرد از سلامت کامل برخوردار است و سیگار هم نمی‌کشد، رعایت این راهکارها توصیه می‌شود:  

تمرکز روی ذهن

تنها توجه کردن به سلامت جسم کار آسانی است. هرچند، متخصصان همچنین بر ضرورت توجه به بهبود سلامت ذهن از طریق خودآگاهی تاکید دارند. خودآگاهی، توانایی فرد در درک و شناخت احوالات و احساسات است و با گذشت زمان می‌تواند نقش مهمی در بهبود سلامت روان و جسم داشته باشدبه گفته متخصصان با شناخت هر چه بهتر احساسات، انگیزه‌ها و رفتارها می‌توانیم با آگاهی بیشتر انتخاب‌های مطلوب‌تری داشته باشیم.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار خستگی مزمن و بی‌حالی دائمی هستند. در این مطلب به بیان 12 روش برای مقابله با خستگی و بهبود سطح انرژی و شرایط زندگی می‌پردازیم.

1- حقیقت مسئله را بیابیم

بهترین گزینه برای نابودی این بی‌حالی، باید شناسایی دلایل و حقایق پشت ماجراست. به بیان بهتر باید دلایلی که باعث افت انرژی و خستگی ما شده را بیابیم. بنابراین زمانی که به‌طور صادقانه فعالیت‌های خود را که باعث کاهش انرژی می‌شوند و مرتبا ایجاد خستگی و بی‌حالی می‌کنند را شناسایی کردیم و پذیرفتیم، می‌توانیم برای خود برنامه و تعهداتی برای توقف این کارها ایجاد کنیم.

درواقع چیزی که برای شکست خستگی و بی‌حالی مزمن نیاز داریم موجود است اما این اتفاق تا زمانی که حقیقت را نیافته و یا نپذیرفته‎‌ایم رخ نخواهد داد. به‌بیان‌دیگر اولین چیزی که باید برای خلاص شدن از خستگی و بی‌حالی دائمی نیاز داریم، تغییر خودمان است.

اولین قدم برای این امر شناختن علائم و نشانه‌ها است. زمانی که احساس می‌کنید دچار استرس شده‌اید، بیش‌ازحد خسته شده‌اید و یا آن کارایی معمولی همیشگی را ندارید و سطح انرژی‌تان آن حالت طبیعی را ندارد باید موارد زیر را بررسی کنید و به آن‌ها پاسخ دهید:

-- چه احساسی داریم و حالات ما چگونه است؟

-- این اتفاق چه زمانی از روز رخ می‌دهد؟

-- چه اتفاق یا اتفاق‌هایی می‌توانند در احساس خستگی و بی‌حالی ما موثر بوده باشند؟

-- عکس‌العمل و واکنش بدن و ذهن ما چگونه است و چه تغییری کرده است؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند به شناسایی، تحلیل و بررسی، فهم و سپس از بین بردن عوامل این خستگی کمک بسیار موثری داشته باشد.

2- تعهدات خود را کاهش دهیم

هنگامی‌که یک فرد وظایف و تعهدات شخصی و حرفه‌ای بسیار زیادی را بر دوش بکشد و بخواهد به همه‌ی آن‌ها به‌تنهایی رسیدگی کند، اصطلاحا به "کشیدگی بیش‌ازحد" دچار می‌شود که این کشیدگی بیش‌ازحد درنهایت به خستگی و بی‌حالی مزمن ختم خواهد شد. منظور از کشیدگی بیش‌ازحد این است که به‌طور مثال فردی فعالیت‌های بسیار متعددی را در طول یک روز انجام می‌دهد که باعث می‌شود حضور ذهنی و فیزیکی این فرد در جاهای مختلفی وجود داشته باشد و اصطلاحا به این‌سو و آن‌سو کشیده شود.

اگر به انجام چیزهایی که انجام آن‌ها را دوست نداریم، تعهد داشته باشیم، این اتفاق باعث تحریک‌پذیری و کاهش تعامل عاطفی می‌شود. گفتنی است انباشته شدن این فعالیت‌ها در طول روز و هفته به افزایش استرس منجر می‌شود. وقتی این تعهدات (مهلت انجام) داشته باشند، ممکن است فرد تلاش بسیار زیاد و بیش‌ازحدی را در یک زمان کوتاه بخواهد انجام دهد. این اتفاق منجر به افزایش استرس می‌شود و می‌تواند بر توانایی تصمیم‌گیری فرد تاثیر بگذارد. زمان آن رسیده که در مورد توانایی انجام کار خود به واقع‌بینی برسیم. بنابراین می‌توان تعهدات خود را کاهش داد یا برای انجام آن‌ها، زمان بیشتری برای خود در نظر گرفت.

3- اولویت‌های خود را مشخص کنیم

اگر کار کردن روی "لیست کارهایی که باید انجام دهید" و یا اهداف روزانه خود خیلی سنگین به نظر می‌آید، باید به اولویت‌دار کردن مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم، بپردازیم و آن‌ها را در حد توان خود کاهش دهیم. سعی کنید هر روز 3 کار را در اولویت کاری خود قرار دهید. زمانی که این 3 کار را به اتمام رساندید، با افزایش انرژی، رضایت و  اعتمادبه‌نفس مواجه خواهید شد. اگر در تلاش برای پیگیری کارهای زیادی هستید و می‌خواهید یک فرد چند وظیفه‌ای باشید، باید بدانید که انرژی شما رو به تحلیل خواهد رفت و دیگر آن تمرکز و کارایی لازم را نخواهید داشت. گفتنی است کارها و وظایف ناتمام می‌تواند باعث بروز خود-بحرانی و احساس گناه شود که در نهایت علاوه بر فقدان کارایی منجر به تقلیل انرژی نیز می‌شود. بنابراین سعی کنید یک لیست 3تایی از مهم‌ترین کارهایی که فردا باید انجام دهید را قبل از رفتن به خواب آماده کنید. این کار باعث رهایی از تعهدات اضافی فرد می‌شود و همچنین انگیزه و هیجان فرد برای اتفاقات و نتایج فردا را افزایش خواهد داد.

4- ابراز قدردانی بیشتر

قدرشناسی و اعتمادبه‌نفس به شدت به هم مرتبط هستند. درواقع متشکر بودن برای چیزهایی که داریم و چیزهایی که به دست می‌آوریم، اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود فردی خوش‌بین‌تر باشیم. این کار می‌تواند حس "خوب بودن" را در ما افزایش و بهبود بخشد که حس لذت و اشتیاق را در پی دارد. بنابراین سعی کنید از روش‌های "افزایش قدردانی از خود" استفاده کنید و یا اینکه هر روز 3 چیزی که باعث قدردانی از خودتان می‌شود را برای خود بنویسید و یادآوری کنید.

5- روی خودمان تمرکز کنیم

6- زمانی برای استراحت و بازیابی

7- گاهی چُرت بزنیم

8- بیشتر تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی داشته باشیم

9- کیفیت خواب خود را افزایش دهیم

10- رژیم غذایی خود را بهبود بخشیم

11- مدیریت استرس

3 کار برای کاهش استرس روزانه را معرفی خواهیم کرد که از روش‌های تضمین شده برای مقابله با استرس روزانه هستند.

1-   مغز خود را آزاد کنید

2-   تحرک داشته باشید

3-   اجتماعی‌تر باشید

12- هیدراته باشیم

اگر به بدن آب‌رسانی کافی صورت نگیرد، آثار ناخوشایندی بر عملکرد ذهنی و فیزیکی خواهد داشت که می‌تواند منجر به بی‌حالی و خستگی دائمی شود. میزان توصیه‌شده روزانه چیزی در حدود 2 لیتر آب در روز است. خوب است همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و بدن را در حالت هیدراته نگه دارید.

این 12 راهکار می‌توانند باعث کاهش احساس خستگی و بی‌حالی مزمن شوند. اثرگذاری این روش‌ها در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد چراکه انسان‌ها و شرایط زندگی آن‌ها باهم متفاوت است. بنابراین ممکن است یکی از این روش‌ها در یک فرد موثرتر باشد و در فردی دیگر، روشی دیگر، اثر بهتری داشته باشد.

مصرف خوراکی‌های گیاهی متنوع در هفته

بیشتر ما توصیه کارشناسان به مصرف روزانه پنج سهم میوه و سبزی را شنیده‌ایم. هرچند، متخصصان تاکید دارند نه تنها باید مقدار میوه و سبزی مصرفی مورد توجه قرار گیرد بلکه تنوع آن‌ها نیز اهمیت دارد. مصرف حداقل ۳۰ خوراکی گیاهی متنوع در هفته ضروری است چرا که مصرف خوراکی‌های گیاهی متنوع نقش کلیدی در سلامت روده دارد. همچنین مشکلاتی چون آلرژی‌ها، چاقی، بیماری التهابی روده، پارکینسون و حتی افسردگی با باکتری‌های روده مرتبط هستند.

وعده‌های غذایی سنگین و یا چرب می‌توانند باعث تنبلی و خستگی شوند. البته برخی رژیم‌های غذایی و استراتژی‌ها نیز آثار متفاوتی در بدن را ایجاد می‌کنند. شاید برخی در زندگی خود به دنبال مصرف خوراکی‌های شیرین و با قند زیاد باشند که از این طریق انرژی زیادی دریافت کنند. متاسفانه باید بگوییم این افراد در اشتباه هستند چراکه افزایش سریع سطح انرژی در بدن، محو شدن سریع انرژی را نیز به‌دنبال خواهد داشت. از سویی دیگر، دانه‌های کامل و چربی‌های سالم غیراشباع می‌توانند ذخایر انرژی را برای استفاده در تمام طول روز پشتیبانی کنند. بنابراین برای بالا نگه داشتن سطح انرژی، خوب است که مصرف شکر تصفیه‌شده و نشاسته را محدود کنیم. خوردن وعده‌های غذایی کوچک و سالم هر چند ساعت یکبار در طول روز یک ذخیره ثابت از مواد مغذی موردنیاز بدن و مغز را فراهم می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هرگز از خوردن صبحانه غافل نشوید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل به حفظ قند خون در حدود طبیعی کمک می‌کند و از احساس خستگی و تنبلی در حین کاهش قند خون جلوگیری می‌کند.

بیشتر لبخند بزنید

فهرستی از کارها و توصیه‌هایی وجود دارند که با انجام آن‌ها می توان زندگی شادتری داشت. همچنین درصورتیکه از زندگی خود لذت نمی‌برید لازم نیست به دنبال تغییرات سخت یا چالشی باشید. افراد باید به دنبال تغییری در زندگی خود باشند که در اغلب مواقع آنان را شاد سازد. همچنین آنچه را که باعث ناراحتی‌تان می‌شود را شناسایی کرده و به دنبال راهکاری برای رفع آن باشید.

خواب کافی

7 تا 8 ساعت خواب در شبانه‌روز به تمامی بزرگسالان که از سلامت کامل برخوردارند توصیه می‌شود. خوابیدن برای مدت زمان کمتر می‌تواند عملکرد شناختی از جمله قدرت تصمیم‌گیری را تحت تاثیر قرار دهد. توصیه‌های متعددی برای برخورداری از خواب کافی وجود دارد که خودداری از مصرف خوراکی‌های حاوی کافئین پیش از زمان خواب یکی از آن‌هاست.

6 درمان طبیعی بی‌خوابی

بی‌خوابی تجربه‌ای است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند. روش‌های بسیاری برای درمان بی‌خوابی و مقابله با آن وجود دارد که البته برخی از آن‌ها بسیار کارآمد هستند. در این مطلب چند درمان طبیعی بی‌خوابی بدون عوارض را معرفی خواهیم کرد.

1- ورزش مناسب در زمان مناسب

باید توجه داشت که ورزش کردن خیلی دیر هنگام و نزدیک زمان خواب به این معنی است که آدرنالین تولید شده در بدن به واسطه ورزش می‌تواند تا زمان خواب در بدن باقی بماند و در نتیجه مغز همچنان درگیر فعالیت ورزشی باشد و منجر به بی‌خوابی دیگری شود. بنابراین هرچه زودتر تمرینات ورزشی خود را انجام دهید، آدرنالین به وجود آمده هم زودتر از بین خواهد رفت و باعث اختلال در روند خواب نخواهد شد.

2- در معرض نور یا تاریکی بودن

باید توجه کنید که قرار گرفتن در محیط روشن در شب، مثل زیر لامپ روشن بودن، یا در معرض تابش نور تلویزیون، گوشی موبایل و مانیتور بودن نیز می‌تواند چرخه خواب را دچار اختلال کند. با این تفاصیل می‌توان دریافت که در ساعات ابتدایی روز هرچه بیشتر در معرض نور باشیم بهتر است و با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز باید از میزان نوری که به ما تابیده می‌شود بکاهیم.

3- چای بابونه بنوشید

4- ریشه سنبل‌الطیب

5- از اسطوخودوس استفاده کنید

6- یک فنجان شیر گرم و عسل بنوشید

 

منبع: تبیان